Makaron konjac – ekologiczny produkt dla wegetarian i wegan

Makaron konjac – ekologiczny produkt dla wegetarian i wegan

17 stycznia 2022 Wyłącz przez Fabian

Konjac makaron to produkt, który podbija kuchnie wegan i wegetarian na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej kaloryczności oraz wysokiej zawartości substancji odżywczych. Dzięki temu jest również chętnie stosowanym składnikiem przez osoby będące na diecie oraz prowadzące zdrowy tryb życia. Skąd pochodzi i jak powstaje makaron konjac? Jakie właściwości posiada? Gdzie znajdzie zastosowanie?

Historia makaronu konjac

Ten niezwykle ceniony produkt jest także znany jako makaron Shirataki. Jego pierwotna nazwa pochodzi od głównego składnika, z którego jest przygotowywany, czyli warzywa korzeniowego Konjac. Roślina ta naturalnie występuje w Azji, a jej zastosowanie znane jest już tam od VI wieku. Obecnie makaron produkuje się w 97% z wody i w 3% z mąki wykonywanej z bulw konjacu. Można spotkać go w sklepach pod postacią nitek lub wstążek.

Właściwości Shirataki

Makaron konjac nie zawiera cukru, tłuszczu, glutenu oraz białka. Dzięki temu może być stosowany przez diabetyków oraz przez osoby chore na celiakię. W 100 gramach produktu znajdują się jedynie 3 kcal, dlatego uwielbiają go wszyscy konsumenci, którzy utrzymują dietę. Oprócz tego Shirataki jest także cennym źródłem substancji mineralnych. Należą do nich:

  • potas,
  • wapń,
  • cynk,
  • magnez,
  • oraz żelazo.

Zawartość tych składników sprawia, że spożywanie makaronu konjac jest niezwykle korzystne dla zdrowia i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Można go bez problemu podawać dzieciom, a jego delikatna forma na pewno przypadnie im do gustu. Jakie potrawy można przygotować z jego pomocą?

Makaron konjac w kuchni

Główną zaletą produktu, jest to, iż nie wymaga on gotowania. Makaron należy przepłukać, a następnie wystarczy zalać go zimną wodą na około jedną minutę. Stanowi on doskonały składnik do przygotowania wielu egzotycznych dań. Konjac idealnie komponuje się z sosem curry lub sosem słodko-kwaśnym. Można go podawać zarówno z mięsem, jak i z warzywami. Orientalne potrawy z jego wykorzystaniem na pewno posmakują wszystkim domownikom.